Product Code: BTB16-800CWRG
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
2.40
2026-05-27 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
TRIAC, 800V, 16A, TO-220AB
Useful information
Specifications
SKU
U-1213784
Product code
BTB16-800CWRG
Supplier product description
TRIAC, 800V, 16A, TO-220AB; Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm:800V; On State RMS Current IT(rms):16A; Triac Case Style:TO-220AB; Gate Trigger Current Max (QI), Igt:35mA; Gate Trigger Voltage Max Vgt:1.3V; Peak Gate