Product Code: WL1E228M16025BB
Price range
AmountPrice incl. VAT (pcs)
1-9
wholesale
Min. qty: 1
Multiplier: 1
Total:
1.40
2026-05-28 Estimated delivery
*Total delivery cost will be calculated in the checkout.
Warehouse in Europe
Warehouse in Europe
90% positive feedback
94%+ positive feedback
30 day money back guarantee
30 day money back guarantee
Product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 2200uF; 25VDC; Ø16x25mm SAMWHA
Useful information
Specifications
SKU
U-383861
Brand
Product code
WL1E228M16025BB
Supplier product description
Capacitor: electrolytic; low ESR; THT; 2200uF; 25VDC; Ø16x25mm
Useful information
Supplier parameters
Product code
WL1E228M16025BB
Product ID
U-383861
Body dimensions
Ø16x25mm
Capacitance
2.2mF
Capacitor height tolerance
2mm
Diameter
16mm
Height
25mm
Impedance
30mΩ
Kind of capacitor
low ESR
Manufacturer
SAMWHA
Mounting
THT
Nominal life
5000h
Operating temperature
-40...105°C
Operating voltage
25V DC
Terminal pitch
7.5mm
Type of capacitor
electrolytic
Tolerance
±20%